Це несправедливо!..

Євгенія Сербінова 10 жовтня 2021

НесправедливістьОбурення і образу, і чимало розчарування описують ці слова! .. Несправедливість залишає в душі болісну подряпину, яка дошкуляє і не загоюється. Деякі люди так часто стикаються з ситуацією несправедливості, що запевняють себе в її закономірності, мовляв, що поробиш – таке життя.

І якщо ви з тих, кого сильно зачіпає тема несправедливості, то краще розібратися, з чого вона складається і як її пережити.

Почнемо з того, що ж ми відчуваємо, коли готові обуритися через несправедливість – гнів, образу за те, що нас обділили, оминули якимись благами або увагою. Відчуваєте? Себе ми призначаємо на позицію, в якій ми самі не можемо здобути собі благо. Воно залежить від інших. Не нашій, а їхній волі відповідає: дати нам бажане або не дати.

Ми хотіли, розраховували і сподівалися, але чомусь той, хто володіє благами, вирішив нам нічого не давати. Чому? Може, ми недостатньо гарні/слухняні/старанні?
А може, ми хотіли все ось так, але вийшло інакше, зовсім не те. І зробити нічого не можна. Ну ми ж точно ні в чому не винні! І взагалі – так нечесно! ..

Нічого не нагадує? Коли і де ми могли познайомитися з такою історією?
Певно, в дитинстві, коли ще! І як зазвичай в таких випадках ми і відчуваємо себе маленькими і безпорадними, як тоді.

Справедливість означає, що хтось (може, навіть життя або всесвіт) видає нам удачу, радість і всяке добро за наші заслуги, і не дає нічого тим, хто не заслужив, не постарався. А звідки в нас тверде переконання, що ми мали право на те, що нам так несправедливо не дісталося? Тому що ми докладали зусиль, чимдуж старалися.

А чому немає результату? Тому що ми неправильно докладали зусиль або щось не так зрозуміли? Ні, картина світу тут не про відповідальність, вона малює вищу силу, яка карає або нагороджує. Таке дещо дитяче сприйняття світу.

Але поки ми мислимо так, ми будь-яке досягнення сприймаємо, як належне (я ж постарався!), а будь-яку невдачу, як несправедливість – болісну і образливу. Поки ми мислимо так, то психологічно залишаємося в зачарованому колі дитячої безпомічності і залежності від «дорослих». Адже саме цим «дорослим» силам ми віддаємо владу і відповідальність.

Що ж робити?

  1.  Зазвичай, фірмова порада – усвідомити, що відбувається. Усвідомити – значить відчути. Фактично потрібно побачити, яку ситуацію ми уявляємо, і зрозуміти, яке місце в ній відводимо собі. Можна впізнати позицію не дорослої людини, яка живе своїм життям, як уміє, без чернеток і репетицій. Так, ми не на все можемо вплинути, проте це в будь-якому випадку наш досвід.
  2. Варто згадати, що немає сили, яка має на меті нас карати або заохочувати. Головні герої своїх історій – ми самі. Наше життя багато в чому – наслідок наших рішень, думок і почуттів. Це наша відповідальність.
  3. Коли нам шкода, що не вийшло, як ми хотіли, ми можемо бути засмучені, розчаровані, можемо сумувати або обурюватися. І це правильно.
  4. Потрібно вчитися чесно проживати різні почуття, не звинувачуючи в цьому інших. Можливо, в дитинстві нам не пояснили, що неприємні почуття можна просто пережити. Їх легше пережити, коли хтось співчуває нам, вислуховує, втішає. Але не треба «карати» стілець, об який ми забилися. Він не міг нас вдарити, ми ж це розуміємо? Це ми його не помітили і стукнулися.
  5. Свідомо залишаємо «дитячу» позицію, нагадуючи собі, що крім нас в світі є багато інших таких самих людей, які просто діють в своїх інтересах, а зовсім не намагаються перемогти нас. Старе добре «ніхто-мені-нічого-не-винен» доречно врівноважує претензії.

Кажуть, найсправедливіше місце в світі – це пекло, де кожен отримує по заслугах. Ніхто, напевно, прямо по всіх своїх «заслугах» отримати б не хотів – ми всі сподіваємося на розуміння, поблажливість і прощення від інших і глобально.

А ще прекрасна практика подяки: коли особливо прикро від несправедливості, утіште себе підбиттям балансу удач у своєму житті, і побачите, що на стільки раз «добре» кілька разів «погано» – то можна навіть подякувати життю.

Ви можете записатися на очну або дистанційну консультацію психолога в Києві, натиснувши на кнопку нижче.


ЗАПИШІТЬСЯ НА КОНСУЛЬТАЦІЮ ПСИХОЛОГА


Психолог Київ Євгенія Сербінова
Автор статті: Євгенія Сербінова

Трансперсональний психолог, 20 років досвіду, член International Breathwork Foundation, сертифікований фасилітатор Grof Transpersonal Training.

Дивіться також

Повернутися у Блог